Public League Track and Field Leaderboard Page

2010 All grades Boys Indoor Track Leaderboards (updated 3/30/10)
Indoor 2009 Leaderboard
Outdoor 2009 Leaderboard
CPS Track Result Page
for corrections/additions : Publisher@LaneTechFan.com
(frosh-soph Leaderboard is further down the page).
(hand-timed meet results (e.g. U-High, DeLaSalle meets) are round to the nearest tenth of a second)

2010 Indoor Track Leaderboard - Varsity

55 meter dash (6.9)      
6.4 Rashuad Crayton (jr) Hyde Park U-High #1
6.4 Jonathon Gardner (sr) Whitney Young Proviso East #5
6.4 Cameron Allen (sr) Whitney Young Proviso East #3
6.5 Chris Moss (sr) Hyde Park U-High #1
6.5 T. Frazier Kenwood DeLaSalle #1
6.6 Jamal Minor (sr) Urban Prep U-High #1
6.5 Deshaun Rutledge (sr) Dunbar DeLasalle Prez Invite
6.5 S. Hubbard Dunbar DeLasalle Prez Invite
6.5 Longstreet Whitney Young Proviso East #3
6.6 Yokwesi Osafo (jr) Lane Tech Proviso East #3
6.6 Lyndon Darden (sr) Whitney Young Proviso East #5
6.6 Cameron Allen (sr) Whitney Young Proviso East #5
6.6 Rashid Williams (so) Urban Prep U-High #4
6.7 Matt Rowe (so) Lane Tech Oak Park Quad
6.7 E. Dickson Simeon DeLaSalle #1
6.7 Melvin Jackson (so) Clemente DeLaSalle #3
6.7 Allen Watson (Sr) Hope DeLaSalle #3
6.74 Rashad Crayton (jr) Hyde Park ISU Invite
6.75 Jamal Minor (sr) Urban Prep CPS Indoors
6.76 Carl Young (fr) Orr CPS Indoors
6.79 Melvin Jackson (so) Clemente CPS Indoors
6.79 Lonnie Washington Calumet Bloom Invite
6.7 Christopher Pledger King DeLasalle Prez Invite
6.7 Smith Payton DeLaSalle #1
6.7 Alex Brown (sr) Lane Tech Proviso East #1
6.7 Jairo Chavez (sr) Lane Tech Proviso East #5
6.7 Max Guerra (so) Lane Tech Proviso East #5
6.7 Siende Lemon (jr) Urban Prep U-High #1
6.82 Cameron Allen (sr) Whitney Young Gene Armer Invite
6.82 Jamel Donald (sr) Bogan CPS Indoors
6.83 Justin Smith (so) Payton CPS Indoors
6.84 Carl Young (fr) Orr ISU Invite
6.86 Malcolm Brown (sr) Kenwood CPS Indoors
6.8 Brandon Noland (sr) Hubbard DeLaSalle #3
6.8 A. Bailey King DeLasalle Prez Invite
6.8 Horatio Banks (jr) Simeon DeLasalle Prez Invite
6.8 Matthew Rowe (so) Lane Tech Proviso East #1
6.8 S. Hubbard Dunbar DeLaSalle #1
6.8 A. Strickland Simeon DeLaSalle #1
6.9 Timothy Warren (so) Jones College Prep U-High #1
6.8 Barnabus Guzman (sr) Harper DeLaSalle #3
6.8 Marlon Marshall (sr) Urban Prep U-High #4
6.90 Rashann Fox (sr) Mather Bloom Invite
6.90 Denzelle Castine (jr) Corliss CPS Indoors
6.9 Douglas Hardy (so) Hyde Park U-High #1
6.95 Kelly Longstreet (jr) Whitney Young Proviso West Invite
6.9 D. Brough Marshall DeLasalle Prez Invite
6.9 Vivek Karot (sr) Lane Tech Proviso East #1
6.9 J. Stubbs Hyde Park DeLasalle Prez Invite
6.9 E. Dickson Simeon DeLasalle Prez Invite
6.9 Hunter Speese (sr) Northside U-High #3
       
200 meter dash (25.07)      
23.01 Lyndon Darden (sr) Whitney Young Gene Armer Invite
23.37 Jamal Minor (sr) Urban Prep Gene Armer Invite
23.72 Rashid Williams (so) Urban Prep CPS Indoors
23.89 Malcolm Brown (sr) Kenwood IPPT
23.92 Matt Rowe (so) Lane Tech Gene Armer Invite
23.95 Darius Smith (jr) CVS CPS Indoors
23.96 Eligha Stigler (sr) Little Village CPS Indoors
23.8 Cameron Allen (sr) Whitney Young Proviso East #5
23.7 Deshaun Rutledge (sr) Dunbar DeLaSalle #3
23.8 Jamil Boldian (sr) Urban Prep U-High #4
23.9 Michael Chandler (sr) Von Steuben Niles West #1
24.01 Eric Dickson (jr) Simeon CPS Indoors
24.12 Justin Smith (so) Payton CPS Indoors
24.14 Rahim Foster (jr) Mather Sterling Invite
24.25 Dion Williams (so) Dunbar CPS Indoors
24.27 Christopher Pledger (sr) King CPS Indoors
24.30 Michael Chandler (sr) Von Steuben CPS Indoors
24.32 Melvin Jackson (so) Clemente CPS Indoors
24.0 Cedric Beard (jr) Urban Prep U-High #1
24.42 Tavares Warfield (so) Calumet CPS Indoors
24.79 Tyshaun Beane (jr) Fenger CPS Indoors
24.3 S. Hubbard Dunbar DeLaSalle #1
24.4 Marlon Marshall Urban Prep U-High #4
24.89 Javier Morrison (fr) UIC CPS Indoors
24.5 Isreal Durley (jr) Urban Prep Bloom Invite
24.5 Max Guerra (so) Lane Tech Proviso East #5
24.94 Deandre Satterfield (jr) Manley CPS Indoors
24.6 S. Beamon Marshall DeLasalle Prez Invite
24.7 Siende Lemon (jr) Urban Prep DeLasalle Prez Invite
24.8 Victor Terrazas (sr) Lane Tech Oak Park Quad
25.0 Abimbola Osundairo Lake View Niles West #1
24.9 Hunter Speese (sr) Northside U-High #3
25.0 Yokwesi Osafo (jr) Lane Tech Proviso East #3
25.07 Brandon Holmes (jr) Kenwood ISU Invite
       
400 meter dash (56.5)      
51.69 Jonathan Jackson (sr) Lane Tech Gene Armer Invite
52.15 Deon Sanders (sr) Dunbar DeLasalle Prez Invite
52.39 Spencer Williams (so) Calumet IPPT
52.1 Jonathon Gardner (sr) Whitney Young Proviso East #5
52.51 Cameron Allen (sr) Whitney Young Gene Armer Invite
52.6 Jamil Boldian (sr) Urban Prep U-High #4
52.87 Lyndon Darden (sr) Whitney Young Proviso West Invite
52.91 Cywettnie Brown (so) Simeon CPS Indoors
52.9 Marlon Marshall (sr) Urban Prep U-High #4
53.28 Rahim Foster (jr) Mather Sterling Invite
53.91 Theopolus Lee (sr) Lincoln Park CPS Indoors
53.6 Howard (so) Whitney Young Proviso East #5
54.27 Malcolm Brown (sr) Kenwood CPS Indoors
54.2 Chris Moss (sr) Hyde Park U-High #1
54.3 Spencer Williams (so) Calumet Bloom Invite
54.7 Longstreet Whitney Young Proviso East #5
54.8 Antonio Trejo (so) Mather U-High #3
55.25 Robert Davis (sr) Von Steuben CPS Indoors
55.0 Dylan Allingham (jr) Lane Tech Proviso East #3
55.40 Shawn Beamon (jr) Marshall CPS Indoors
55.1 Mac Melto (so) Northside Prep Niles West #1
55.3 A. Jones Robeson DeLasalle Prez Invite
55.59 Wesley Laytham (jr) Northside Prep CPS Indoors
55.60 Isreal Durley (jr) Urban Prep Bloom Invite
55.9 Franklin Robeson DeLasalle Prez Invite
55.9 Robert Davis (sr) Von Steuben Niles West #1
56.0 Kulayfi Haji (sr) Lane Tech Oak Park Quad
56.0 Evan Pegues (sr) Hubbard DeLaSalle #3
56.31 Tremayne Jennings (jr) Fenger CPS Indoors
56.1 Shawn Beamon (jr) Marshall Niles West #1
56.1 Rashid Williams (so) Urban Prep U-High #4
56.2 C. Brown Simeon DeLaSalle #1
56.4 Omar Tall (jr) Kenwood DeLaSalle #1
56.5 A. Collins Agriculture Science DeLasalle Prez Invite
56.5 Simpson Whitney Young Proviso East #1
56.5 Ochoa Whitney Young Proviso East #3
       
600 meter (1:38)      
1:26.7 Jonathon Jackson (sr) Lane Tech Proviso East #5
1:28.1 Dylan Allingham (jr) Lane Tech Proviso East #1
1:28.3 Kulayfi Haji (sr) Lane Tech Proviso East #5
1:31.5 James Wiatr (sr) Lane Tech Proviso East #1
1:32.8 David Timlin (so) Lane Tech Oak Park Quad
1:33.4 Oscar Medina (jr) Lake View Niles West #1
1:35.2 Matt Sebek Whitney Young Proviso East #3
1:35.4 Sam Redmond (jr) Whitney Young Proviso East #1
1:35.9 Lyndon Darden (sr) Whitney Young Proviso East #1
1:36.3 Edwin Lira (jr) Lane Tech Proviso East #1
       
800 meter (2:15.1)      
2:03.2 Kulayfi Haji (sr) Lane Tech Proviso East #1
2:03.5 Dylan Allingham (jr) Lane Tech Proviso East #5
2:04 Victor Terrazas (sr) Lane Tech Proviso East #1
2:06.54 David Timlin (so) Lane Tech Gene Armer Invite
2:07.01 Marlon Marshall (sr) Urban Prep Gene Armer Invite
2:07.66 Wesley Laytham (jr) Northside Prep CPS Indoors
2:10.4 Jamison Dale (fr) Jones U-High #4
2:10.5 James Wiatr (sr) Lane Tech Proviso East #3
2:10.9 Timothy Warren (so) Jones U-High #4
2:11.25 Rodney Lloyd (sr) Fenger CPS Indoors
2:11.5 Kevin Perez (so) Lane Tech Proviso East #5
2:11.7 Vincent Perkins (sr) Harlan Bloom Invite
2:12.22 Daniel Medrano (fr) Brooks Gene Armer Invite
2:12.2 Lucas Beltran (so) Lane Tech Proviso East #1
2:12.4 George Chronis (jr) Lane Tech Proviso East #1
2:13.05 Enrique Florentino (so) Kelly CPS Indoors
2:13 Eduardo Chavez Lake View Niles West #1
2:14.4 Mike Schaible (so) Whitney Young Proviso East #1
2:14.7 Eric Shan (so) Whitney Young Proviso East #1
2:14.8 Eduardo Bustamonte (jr) Lane Tech Proviso East #1
2:15 Michael Morin (so) Lane Tech Oak Park Quad
2:15.02 Nikitas Papagerorgiu (jr) Von Steuben CPS Indoors
2:15.1 Sam Barder (so) Whitney Young Proviso East #1
       
1600 meter run (5:06)      
4:32.80 Kulayfi Haji (sr) Lane Tech Gene Armer Invite
4:39 Cuit Pineda (sr) Northside Prep Niles West #1
4:39.74 Jose Mora (sr) Payton CPS Indoors
4:43.1 Victor Terrazas (sr) Lane Tech Proviso East #3
4:45 Abe Haji (so) Mather U-High #3
4:47.15 Jamison Dale (fr) Jones College Prep CPS Indoors
4:47.94 Juan Mendez (so) Mather Sterling Invite
4:48.9 Wesley Laytham (jr) Northside Prep U-High #3
4:49.2 Cooper Eben (sr) Northside Prep Spartan Invite
4:54.07 Joseph Laseter (jr) Kenwood CPS Indoors
4:54.49 Omar Tall (jr) Kenwood ISU Invite
4:54.8 Armando Redriguez (fr) Jones U-High #4
4:55.65 Sam Barder (so) Whitney Young Gene Armer Invite
4:58.2 David Timlin (so) Lane Tech Proviso East #5
4:58.2 Lucas Beltran (so) Lane Tech Proviso East #3
4:58.9 Nathan Wade-Scott (sr) Lane Tech Proviso East #5
4:59.18 Erik Zuehlke (jr) Northside U-High #3
5:00.2 Matt Sebek Whitney Young Proviso East #3
5:00.4 Joseph Laseter (jr) Kenwood DeLaSalle #1
5:01.4 Danny Zimny-Schmitt (so) Lane Tech Proviso East #3
5:01.6 Kevin Perez (so) Lane Tech Oak Park Quad
5:01.9 Luke O'Connor (fr) Jones U-High #4
5:03.1 Eric Shan (so) Whitney Young Proviso East #5
5:06.4 Juan Mendez (so) Mather Bloom Invite
       
       
3200 meter run (11:00)      
10:05.2 Kulayfi Haji (sr) Lane Tech Proviso East #3
10:11.89 Jamison Dale (fr) Jones Fast Times Invite
10:16.37 Cooper Eben (sr) Northside Prep U-High #3
10:25.6 Victor Terrazas (sr) Lane Tech Proviso East #5
10:28.2 Juan Mendez (so) Mather U-High #3
10:31.87 Lucas Beltran (so) Lane Tech Gene Armer Invite
10:37.03 Sam Barder Whitney Young Proviso West Invite
10:38.1 Jeffrey Rector (so) Roosevelt Hinsdale Indoor
10:38.92 Armando Rodriguez (fr) Jones Fast Times Invite
10:45 Danny Zimny-Schmitt (so) Lane Tech Proviso East #5
10:46.8 Luke O'Connor Jones Lemont Invite
10:49.4 Erik Zuehlke(jr) Northside U-High #3
10:51 Eduardo Bustamonte Lane Tech Proviso East #5
10:58 Jimmy Orellana (jr) Lane Tech Oak Park Quad
       
55 meter high hurdles (8.77)      
7.77 Jonathon Jackson (sr) Lane Tech Gene Armer Invite
7.95 Keith Ross (sr) Kenwood IPPT
7.8 Rahim Foster (jr) Mather U-High #3
8.05 Brandan Presley (jr) Harlan Bloom Invite
8.14 Charles Richardson (sr) Kenwood ISU Invite
8.19 Rahim Foster (jr) Mather Sterling Invite
8.42 Anthony Regulus (sr) Whitney Young Gene Armer Invite
8.43 Marcus Griffith (jr) Mather Sterling Invite
8.44 Michael Jones (jr) South Shore CPS Indoors
8.54 Isreal Durley (jr) Urban Prep Gene Armer Invite
8.57 Jabari Mbwelra (jr) Hirsch CPS Indoors
8.56 Jamil Boldian (sr) Urban Prep CPS Indoors
8.61 Teandre Shaw (so) Mather Sterling Invite
8.66 Hersh Perlmutter (jr) Northside Prep Niles West #1
8.7 Matthew Rowe (so) Lane Tech Proviso East #3
8.77 (FAT?) Marcus Griffith Mather Bloom Invite
       
4x160 relay (1:25.2)      
1:18.4   Robeson DeLasalle Prez Invite
1:20.7   Dunbar DeLasalle Prez Invite
1:20.8   Marshall Niles West #1
1:21.5   King DeLasalle Prez Invite
1:22   Lane Tech "frosh-soph" Oak Park Quad
1:22.2   Harper DeLaSalle #3
1:23.40   Northside Prep Niles West #1
1:23.88   Kenwood DeLaSalle #1
1:23.9   Simeon DeLasalle Prez Invite
1:25.2   Hyde Park DeLasalle Prez Invite
       
4x200 relay (1:40.7)      
1:32.82 (school record)   Whitney Young DGS Relays
1:34.43   Urban Prep CPS Indoors
1:36.50   Lane Tech Gene Armer Invite
1:37.76   Mather DGS Relays
1:38.06   Hyde Park ISU Invite
1:39.06   Calumet Bloom Invite
1:39.60   Robeson CPS Indoors
1:39.8   Lane Tech "frosh-soph" Proviso East #1
1:40.57   Payton CPS Indoors
1:40.62   Fenger CPS Indoors
1:40.63   Orr ISU Invite
1:40.69   Clemente CPS Indoors
       
4x400 meter relay (3:53.3)      
3:28.55 (school record)   Whitney Young DGS Relays
3:35.51   Robeson CPS Indoors
3:35.89   Kenwood IPPT
3:38.11   Urban Prep Gene Armer Invite
3:38.8   Lane Tech Proviso East #3
3:42.90   Simeon CPS Indoors
3:43.07   Mather DGS Relays
3:45.14   Hyde Park ISU Invite
3:47.58   Fenger CPS Indoors
3:49.80   Orr ISU Invite
3:50.56   Harper CPS Indoors
3:50.7   Calumet Bloom Invite
3:51.15   Marshall CPS Indoors
3:51.50   Jones U-High #4
3:51.60   Hubbard CPS Indoors
3:52.22   Lincoln Park CPS Indoors
3:52.84   King CPS Indoors
3:53.2   Lane Tech frosh-soph Proviso East #5
3:53.3   Lane Tech "B" Proviso East #1
       
4x800 meter relay (9:11)      
7:58.31   Lane Tech IPPT
8:40.41   Mather DGS Relays
8:44.32   Lane Tech "B" Gene Armer Invite
8:54   Northside Prep Spartan Indoor Classic
8:58.1   Jones Lemont Invite
9:03.04   Lake View CPS Indoors
9:04.56   Kenwood ISU Invite
       
Shot Put (38-7)      
50-6" Ameen Solebo Mather Sterling Invite
47-6.5 Bryant Spencer (sr) Calumet CPS Indoors
45-05 Quernellus Jones (sr) Lincoln Park CPS Indoors
44-6.5 Samec Figueroa (sr) Clemente CPS Indoors
43-0 Jordan Diamond (so) Simeon CPS Indoors
42-1.5 Tijuan Bounds (sr) Fenger CPS Indoors
42-0.5 Corey Dodds Lane Tech Oak Park Quad
40-7.5 Odei Ash Bogan CPS Indoors
40-3 Jamail Ganter (sr) Calumet CPS Indoors
40-1 Marlow Blunt (jr) Orr Niles West #1
39-4 R. McMullan Hyde Park DeLasalle Prez Invite
38-10 Devaughn Gauntley (so) Robeson DeLasalle Prez Invite
38-7 H. White Urban Prep DeLasalle Prez Invite
       
High Jump (5-8)      
6-0" Devonte Elzy (jr) Simeon CPS Indoors
5'10" Mark Brand (jr) Lane Tech Oak Park Quad
5'10" Kljko Lane Tech Proviso East #5
5'10" Kenneth Murphy (jr) Mather Sterling Invite
5'8" Stephen Devroe (sr) Whitney Young Proviso West Invite
5'8" Hunter Speese (sr) Northside Prep Lonnell Poole Invite
5'8" Allen Watson(sr) Hope DeLaSalle #3
5'8" Daniel McCurty (sr) Manley CPS Indoors
       
Long Jump (18-11)      
21-9 Rayvaughn Hines (sr) Urban Prep U-High #4
20-11 Lonnie Washington Calumet Bloom Invite
20-5.25 Keith Ross (sr) Kenwood CPS Indoors
20-03 Anthony Regulus (sr) Whitney Young Proviso West Invite
20-00.25 Stephan Devroe Whitney Young Gene Armer Invite
19-7.5 Darius Smith (jr) CVS CPS Indoors
19-7.5 Eric Vortes (sr) Raby CPS Indoors
19-5 Cywettnie Brown (so) Simeon CPS Indoors
19-5 Jairo Chavez Lane Tech Gene Armer Invite
19-3 Matthew Funches Kenwood DeLaSalle #1
19-4 Carl Young (fr) Orr ISU Invite
19-4 Rashan Fox (sr) Mather Niles West #1
19-2 Massie Brock (sr) Kenwood ISU Invite
19-0 Dakari Howard Whitney Young Proviso East #1
18-11 Kevin Eichie (jr) Lane Tech Oak Park Quad
       
Triple Jump (40-4.5)      
46-4 Jonathon Gardner (sr) Whitney Young Gene Armer Invite
44-7 Matthew Funches (jr) Kenwood ISU Invite
43-11.5 Nigel Jolly (sr) Morgan Park Dan Phillips Relays
43-11 Anthony Regulus (sr) Whitney Young Proviso East #5
42-9.5 Rayvaughn Hines (sr) Urban Prep U-High #4
41-7 Marquis Crawford (sr) Urban Prep U-High #4
41-4.5 Terrance Davis (jr) Orr ISU Invite
41-1 Jonathon Jackson (sr) Lane Tech Oak Park Quad
40-10 Jonathon Leonard (sr) Urban Prep Bloom Invite
40-4.5 Brock Massie Kenwood DeLaSalle #1
       

2010 Indoor Track Top CPS Freshman/Sophomore

55 meter dash (7.04)      
6.76 Carl Young (fr) Orr CPS Indoors
6.83 Justin Smith (so) Payton CPS Indoors
6.85 Melvin Jackson (so) Clemente CPS Indoors
6.95 Jariv Robinson (so) Phillips CPS Indoors
6.6 Howard (so) Whitney Young Proviso East #5
6.6 Rashid Williams (so) Urban Prep U-High #4
6.7 Simpson Whitney Young Proviso East #3
6.7 Shawntrell Hubbard (so) Dunbar DeLaSalle #3
6.7 Max Guerra (so) Lane Tech Proviso East #5
6.7 Matt Rowe (so) Lane Tech Oak Park Quad
6.7 Yokwesi Osafo (so) Lane Tech Oak Park Quad
6.9 Timothy Warren (so) Jones College Prep U-High #1
6.93 Rashid Williams Urban Prep Bloom Invite
6.9 Amery Fredrick (fr) Lane Tech Oak Park Quad
6.9 Antonio Abreu (fr) Lane Tech Oak Park Quad
6.9 Jason Gutierrez (fr) Lane Tech Oak Park Quad
7.04 Devon Sanders (fr) Robeson CPS Indoors
       
200 meter dash (25.6)      
23.72 Rashid Williams (so) Urban Prep CPS Indoors
23.92 Matthew Rowe (so) Lane Tech Gene Armer Invite
23.9 Cedric Beard Urban Prep U-High #1
24.12 Justin Smith (so) Payton CPS Indoors
24.25 Dion Williams (so) Dunbar CPS Indoors
24.42 Tavares Warfield Calumet CPS Indoors
24.89 Javier Morrison (fr) UIC CPS Indoors
24.5 Howard Whitney Young Proviso East #3
24.5 Max Guerra (so) Lane Tech Proviso East #5
25.1 Melvin Jackson (so) Clemente DeLaSalle #3
25.48 Dominique Connor (so) Orr CPS Indoors
25.61 Derrick Williams (so) Brooks CPS Indoors
25.4 Shawntrell Hubbard (so) Hubbard DeLaSalle #3
25.4 Mountaga Tall (so) Lane Tech Proviso East #3
25.5 Rosario Mather Niles West #1
25.6 Simpson Whitney Young Proviso East #1
25.6 Nathaniel Agharese (fr) Northside Prep Niles West #1
       
400 meter dash (60.8)      
52.91 Cywettnie Brown (so) Simeon CPS Indoors
53.6 Howard Whitney Young Proviso East #5
54.18 Spencer Williams (so) Calumet CPS Indoors
54.8 Antonio Trejo (so) Mather U-High #3
55.1 Mac Melto (so) Northside Prep Niles West #1
55.9 Timothy Warren (so) Jones U-High #2
56.1 Rashid Williams (so) Urban Prep U-High #4
56.5 Simpson Whitney Young Proviso East #1
57.01 Daniel Medrano (fr) Brooks CPS Indoors
57.05 Cedric Nixon (so) King CPS Indoors
57.21 Timothy Wright (so) Austin CPS Indoors
57.82 Douglas Hardy (fr) Hyde Park ISU Invite
57.5 Michael Gulan (so) Von Steuben Niles West #1
57.9 Alejandro Reyes (fr) Lane Tech Proviso East #5
58.3 Van Lier Whitney Young Proviso East #5
58.5 Preston Bejabeng (so) Payton DeLaSalle #3
59 Antonio Abreu (fr) Lane Tech  
59.4 Michael Anderson (so) Hubbard DeLaSalle #3
59.5 Patrick Duffy (so) Northside U-High #3
59.52 Derek McIntosh Urban Prep Bloom Invite
59.6 Jusuf Skelic (so) Northside Prep Niles West #1
59.98 Logan Means (so) Whitney Young Proviso West Invite
60.1 Derek McIntosh (so) Urban Prep U-High #1
60.37 Anthony Ash King Bloom Invite
60.74 Rashid Williams Urban Prep Bloom Invite
       
800 meter (2:23.3)      
2:06.54 David Timlin (so) Lane Tech Gene Armer Invite
2:10.4 Jamison Dale (fr) Jones U-High #4
2:10.50 Mike Schaible (so) Whitney Young Proviso West Invite
2:10.0 Timothy Warren (so) Jones U-High #4
2:11.5 Kevin Perez (so) Lane Tech Proviso East #5
2:12.22 Daniel Medrano (fr) Brooks Gene Armer Invite
2:12.2 Lucas Beltran (so) Lane Tech Proviso East #1
2:13 Eduardo Chavez (so) Lake View Niles West #1
2:13.05 Enrique Florentino (so) Kelly CPS Indoors
2:14.7 Eric Shan (so) Whitney Young Proviso East #1
2:15 Michael Morin (so) Lane Tech Oak Park Quad
2:16 Michael Gulan (so) Von Steuben Niles West #1
2:16 Danny Zimny-Scmitt (so) Lane Tech Proviso East #1
2:17.1 Joe Olver (so) Jones U-High #3
2:17.4 Luke O'Connor (fr) Jones U-High #3
2:17.55 Armando Rodriguez (fr) Jones CPS Indoors
2:18.5 Michael Morin (so) Lane Tech Proviso East #3
2:18.9 Jeffrey Rector (so) Roosevelt Hinsdale Indoor
2:19.8 Jusuf Skelic (so) Northside Prep Niles West #1
2:19.74 Victor Madonado (so) Mather Sterling Invite
2:21.67 Terrance Steele (so) Kenwood ISU Invite
2:22.25 Raul Zuniga (so) Taft CPS Indoors
2:22.2 Sergio Frasco (so) Washington DeLaSalle #3
2:22.8 Nicholas Jonas (so) Lane Tech Oak Park Quad
2:23.0 Porter Truax (so) Payton DeLaSalle #3
       
1600 meter run (5:32)      
4:45.0 Abe Haji (so) Mather U-High #3
4:47.15 Jamison Dale (fr) Jones College Prep CPS Indoors
4:47.94 Juan Mendez Mather Sterling Invite
4:54.8 Armando Rodriguez (fr) Jones College Prep U-High #4
4:55.65 Sam Barder (so) Whitney Young Gene Armer Invite
4:58.2 Lucas Beltran (so) Lane Tech Proviso East #3
4:58.2 David Timlin (so) Lane Tech Proviso East #5
5:01.4 Danny Zimny-Schmit (so) Lane Tech Proviso East #3
5:01.9 Luke O'Connor Jones College Prep U-High #4
5:03.1 Eric Shan (so) Whitney Young Proviso East #5
5:06.2 Armado Rodriguez (fr) Jones U-High #2
5:06.45 Espoire Habimana (so) Chicago Math and Science Academy CPS Indoors
5:09.35 Enrique Florentino (so) Kelly CPS Indoors
5:10.4 Joe Olver (so) Jones U-High #3
5:10.9 Kevin Perez Lane Tech Proviso East #3
5:11.3 Newberger Whitney Young Proviso East #3
5:15.5 Taro Salinas (fr) Whitney Young Proviso East #1
5:16.2 Bana Negash (so) Mather U-High #3
5:16.4 Kirby Lawson (so) Jones College Prep U-High #4
5:22.97 Victor Maldonado Mather Bloom Invite
5:24.7 Aidrous Ahmed Mather U-High #3
5:26 Miseal Martinez (so) Washington DeLaSalle #3
5:26.1 Marcelo Burbano (fr) Lane Tech Proviso East #1
5:29.14 Tarrance Goodwin (fr) Calumet CPS Indoors
5:29.8 Noel Valdivia (so) Von Steuben Niles West #1
5:30 Andrew Zotti (so) Lincoln Park Niles West #1
5:30 Sak Learner (so) Payton DeLaSalle Meet - Feb 21
5:31 Jonathan Kamel (so) Payton DeLaSalle Meet - Feb 21
5:32 Luke Helliker (so) Jones College Prep U-High #1
5:32 Pat Duffy (so) Northside Prep Niles West #1
5:32 Tommy Komendzinski (so) Payton Niles West #2
       
3200 meter run (11:18)      
10:11 Jamison Dale (fr) Jones Fast Times Invite
10:28.2 Juan Mendez (so) Mather U-High #3
10:31.87 Lucas Beltran (so) Lane Tech Gene Armer Invite
10:37.03 Sam Barder (so) Whitney Young Proviso West Invite
10:38.1 Jeffrey Rector (so) Roosevelt Hinsdale Indoor
10:45 Danny Zimny Schmitt (so) Lane Tech Proviso East #5
10:46.8 Luke O'Connor (fr) Jones Lemont Invite
11:00 Kirby Lawson Jones Lemont Invite
11:09.73 Taro Salinas (fr) Whitney Young Proviso West Invite
11:14.2 Armando Rodriguez (fr) Jones U-High #2
       
55 meter high hurdles (9.9)      
8.61 Teandre Shaw(so) Mather Sterling Invite
8.97 Dajae Ellison (fr) Hyde Park ISU Invite
8.7 Matthew Rowe (so) Lane Tech Proviso East #3
9.44 James Fisher (so) Hyde Park ISU Invite
9.9 Craig Henry (fr) Brooks Niles West #1
       
       
4x200 relay (1:47)      
1:39.8   Lane Tech Proviso East #1
1:44   Whitney Young Proviso East #3
       
4x400 relay (4:22)      
3:53.2   Lane Tech Proviso East #5
3:54   Mather U-High #3
4:05.26   Brooks Gene Armer Invite
4:06.17   Whitney Young Proviso West Invite
4:06.4   Jones U-High #2
4:06.40   Northside Prep Niles West #1
4:07.8   Whitney Young Proviso East #1
4:12.8   Lane Tech "B" Proviso East #1
4:15.2   Urban Prep U-High #1
4:19   Hyde Park U-High #1
4:19.8   Lane Tech "C" Proviso East #3
       
4x800 meter relay (9:55)      
9:08   Whitney Young Proviso East #5
9:34   Lane Tech Proviso East #3
9:54.67   Northside Prep Lonnell Poole Invite
       
Shot Put (34-0)      
43-00.75 Jordan Diamond (so) Simeon CPS Indoors
37'8 Aaron Harris (fr) Marshall Niles West #1
37-3 Phillip Martin (so) Kenwood ISU Invite
35-9.5 Devaughn Gaultey (so) Robeson CPS Indoors
35-9 Jarell Smith (so) Mather Sterling Invite
34-2 Omar Reyes (so) Payton DeLaSalle #3
       
High Jump (5-0)      
5-4 Josh Williams (so) Northside Prep Lonnell Poole Invite
5-4 Deon Morisette (so) Kenwood ISU Invite
5-4 Anton Buchanon (fr) Orr CPS Indoors
       
Long Jump (16-5)      
19'5" Cwettnie Brown (so) Simeon CPS Indoors
19'4" Carl Young (fr) Orr ISU Invite
19'0 Howard Whitney Young Proviso East #1
18'6 Luciano Gonzalez (fr) Lane Tech Oak Park Quad
18'3" Josh Williams (so) Northside CPS Indoors
18'0" Matt Rowe (so) Lane Tech Oak Park Quad
16'8.5 Hererra Lincoln Park Niles West #1
16'7.5 Rosario Mather Niles West #1
       
Triple Jump (36-7)      
38-2 Shakell Rosario (so) Mather U-High #3
37-1 Keith Rucker (so) Corliss CPS Indoors
36-10 Cywettnie Brown (so) Simeon CPS Indoors
36-7 Josh Williams (so) Northside Niles West #1
       
       
       

Top 2009 Indoor CPS Indoor Times Varsity

55 meter dash      
6.3 Rashe' Allen (sr) Lane Tech OPRF Quad - Feb 20
       
200 meter dash      
22.90 Darien Williams (sr) Harlan IPPT
       
800 meter      
2:03.1 Julian Deville (so) Whitney Young Proviso West #1
       
1000 meter      
2:59.9 Morales Schurz Niles West #2
       
1600 meter run      
4:31.30 Kulayfi Haji Lane Tech Gene Armer Invite
       
3200 meter run      
10:05.24 Jose Mora (jr) Payton Indiana Wesleyan State Qual
       
55 meter high hurdles      
7.56 Daron Brown (jr) Morgan Park Dan Phillips Relays
       
4x160 relay      
1:14.65 Lane Tech   OPRF Quad - Feb 20
       
4x200 relay      
1:32.65 Lane Tech   IPPT
       
4x400 meter relay      
3:31.35 Whitney Young   IPPT
       
4x800 meter relay      
8:22.00 Mather   Downers Grove South Relays
       
Shot Put      
48-8.5 Ameen Solebo (jr) Mather Bloom Invite #1
       
High Jump      
6-5" Eric Nelson (Sr) Northside Prep IPPT
       
Long Jump      
22-5" Nigel Jolly (jr) Morgan Park Dan Phillips Relays
       
Triple Jump      
45-5.25 Jonathon Gardner (jr) Whitney Young Gene Armer Invite
       

2009 Indoor Track Top CPS Freshman/Sophomore

- -
55 meter dash      
6.58 Raashan Fox (so) Mather Bloom Invite #1
       
200 meter dash      
23.89 Rahim Foster (so) Mather Illini Prep Indoor
       
400 meter dash      
53.52 Spencer Williams (fr) Calumet DeLaSalle Invite - Feb 28
       
800 meter      
2:03.1 Julian Deville (so) Whitney Young Proviso West #1
       
1600 meter run      
4:50.73 Charlie Mesimore (so) Northside Prep City Indoors
       
3200 meter run      
10:23.06 Abe Haji (fr) Mather UHigh #3
       
55 meter high hurdles      
8.03 Brandon Presley (so) Harlan DeLaSalle #1
       
4x160 relay      
1:21.7 Lane Tech (frosh-soph)   OPRF Quad - Feb 20
       
4x200 relay      
1:42.1 Whitney Young (frosh-soph team)   Proviso East Quad- Mar 4
       
4x400 meter relay      
3:51.5 Lane Tech frosh-soph "A" team   Proviso East Quad- Mar 4
       
4x800 meter relay      
9:11.14 Lane Tech frosh-soph "A" team   Proviso East Quad- Mar 4
       
Shot Put      
       
38-8 Hiram White (so) Urban Prep DeLaSalle President's Day
       
High Jump      
5-6 Mark Gaines (so) Brooks City Indoors
       
Long Jump      
       
19-9 Dakari , Howard (fr) Whitney Young Proviso East - Feb 18
       
Triple Jump      
40-1 Anthony Regulus (so) Whitney Young Proviso East - Feb 18